Menu

Polskie Góry - charakterystyka regionu

Polskie Góry

 

Polska jest krajem, który ma niemalże wszystko co potrzebne do aktywnej turystyki - ma zarówno dostęp do Morza Bałtyckiego, ma liczne jeziora między innymi na Warmii i Mazurach, a także dostęp do wspaniałych i różnorodnych gór. Zapraszamy na wędrówkę pośród skalnych grani i stromych szczytów.

 

Niemalże cała południowa granica naszego kraju to pasma górskie. Możemy wśród nich wyróżnić Tatry, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, czy chociażby Karkonosze. Polska to 28 szczytów górskich, które potocznie zalicza się na wzór „Korony Ziemi“, do „Korony Polski“. Wysokość bezwzględna wszystkich polskich szczytów (najwyższy to Rysy - 2499,2 metrów nad poziomem morza) jest co prawda znacznie niższa niż chociażby jednego szczytu zaliczanego do światowej Korony, jednak i u nas jest co podziwiać i gdzie spędzać czas.

 

Tatry

 

Te góry znane są chyba każdemu Polakowi ze względu chociażby na fakt, iż to właśnie w tym paśmie górskim ulokowany jest najwyższy szczyt Polski, o którym mieliśmy już okazję wspomnieć chwilę wcześniej. Co więcej, były to także ukochane góry jedynego polskiego papieża - Jana Pawła II, po których spacerował i wędrował za młodych lat, a do których wracał także w latach swojego pontyfikatu zwracając tym samym na nie uwagę całego katolickiego świata. Tatry są najmłodszymi polskimi górami. Jeżeli wspomnimy, że głównym ośrodkiem turystycznym jest wśród nich Zakopane, to z pewnością każdy doskonale ulokuje je na mapie. Któż chociaż raz nie słyszał o misiu z Krupówek, czy krzyżu na Giewoncie? Noclegi w Tatrach do tanich jednak nie należą ze względu na to, iż jest to popularny urlopowy kierunek o każdej porze roku. Trzeba się więc liczyć z wyłożeniem sporej sumy pieniędzy na weekend wśród góralskiej tradycji...

 

Bieszczady

 

Mniej więcej na wschód od Tatry, odnajdziemy przepiękne Bieszczady. Jest to bez wątpienia region mało znany wśród polskich turystów i z tego powodu rzadko wybierany na cel wakacyjnego urlopu. Jest to jednak duży błąd! Jeżeli tylko chcemy odsapnąć od zgiełku dużych miast, odnaleźć przyrodę nienaruszoną ręką człowieka, czy chociażby odpocząć na łonie natury, powinniśmy udać się właśnie w Bieszczady. Warto przy tym unikać podstawowych i głównych ośrodków turystycznych (jak chociażby Ustrzyki Dolne), a skupić się na tych mniejszych i mniej znanych, w których zawsze panuje mniejsze zamieszanie związane z mniejszą ilością turystów. Bieszczady Zachodnie to jednak nie tylko rozrywka związana stricte z górami. Mamy tutaj do dyspozycji także Jezioro Solińskie powstałe przez wybudowanie zapory, a będące obecnie wykorzystywane do wszelkiej turystyki wodnej. To właśnie nad Zalewem Solińskim bardzo często młodzi harcerze i adepci żeglarstwa stawiają swoje pierwsze kroki na wodzie. Co więcej, Bieszczady nie są szczególnie drogie ze względu na rozbudowaną bazę noclegową. Najtańsze noclegi w tych górach odnajdziemy już za kilkadziesiąt złotych od osoby.

 

Góry Świętokrzyskie

 

O tym paśmie górskim można by pisać wiele. Są to najstarsze góry w Polsce, co widać na pierwszy rzut oka ze względu na ich ukształtowanie. Na próżno tutaj szukać wysokich szczytów, czy ostrych podejść. Wszystko jest łagodne i znakomicie nadaje się na pierwsze górskie wycieczki z dziećmi. Wystarczy napisać, że najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich ma jedynie 612 m n.p.m (Łysica).

 

Karkonosze

 

Ostatnim polskim pasmem górskim, na którym tutaj się skupimy, a które nie jest jednak ostatnim w Polsce, są Karkonosze. To właśnie tutaj znajduje się słynna Szklarska Poręba, czy Karpacz słynący z drewnianego kościółka przeniesionego w całości z północy Europy. To właśnie tutaj odnajdziemy także jedne z najpiękniejszych wodospadów w naszym kraju (nie są one co prawda pokroju Niagary, ale również zachwycają ze względu na swoje załomy!) - Wodospad Kamieńczyka, czy Wodospad Szklarki. Jest to bardzo często cel wielu szkolnych wycieczek. ze względu na zróżnicowanie krajobrazu - od jezior, przez wodospady, aż po górskie szczyty ze Śnieżką na czele (1602 m n.p.m.).

 

Polskie góry potrafią zachwycić o każdej porze roku. Co więcej, zupełnie inaczej wyglądają zima, a inaczej latem. Zachęcamy zatem do poznania piękna naszego kraju!

 

Propozycje na udane wczasy:

noclegi w górach
noclegi Zakopane
Szklarska Poręba noclegi