Menu

Atrakcje Beskidu Żywieckiego

Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo Beskidów. Nie ma znaczenia, jaką porę roku się wybierze na jego odwiedzenie – zawsze zachwyca tak samo. Malownicze krajobrazy, bogactwo flory i fauny oraz rozmaitość tras zachęcają nie tylko tych, którzy w Beskidzie Żywieckim są już zakochani od dawna. Stanowią one też najlepszą zachętę dla osób mających duszę podróżniczą, rzadko jednak chodzących po górach.

 

Dla wędrowców

 

Obszar Beskidu Żywieckiego jest duży – dzięki różnorodności szlaków pieszych i rowerowych każdy znajdzie tam coś dla siebie. Mniej wprawionym w górskiej wędrówce Beskid oferuje trasy spacerowe, a tym, którzy lubią się zmęczyć – szlaki bardziej wymagające. Najtrudniejsze jest wejście na Diablak (najwyższy szczyt Babiej Góry, 1725 m n.p.m.) przez Akademicką Perć.

 

Atrajcje Beskidu ŻywieckiegoNie da się zrobić rankingu i „wytypować” najpiękniejszego miejsca w Beskidzie Żywieckim. W nim bowiem każda okolica jest piękna. Warto wspiąć się między innymi na Wielką Raczę, Wielką Rycerzową, Mędralową, Jałowiec, Pilsko, żeby zobaczyć zróżnicowanie tego górskiego pasma i zachwycić się nim.

 

Najlepszym na to sposobem jest takie wybieranie trasy, która prowadzi przede wszystkim grzbietem – te zwykle są najbardziej widokowe.

 

Ten, kto ma ochotę stanąć na szczycie Królowej Beskidów, czyli na Babiej Górze, powinien pamiętać o tym, że pogoda w jej rejonie jest bardzo zmienna. Przygotować trzeba się więc na każdą ewentualność, włącznie z gradem i burzami. Jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania, przygodę z Beskidem Żywieckim należy zacząć od innych szczytów, Babią zostawiając na deser. Popularnością cieszą się wyprawy na szczyt nocą, po to, żeby móc oglądać z niego wschód słońca.

 

Dla obserwatorów

 

Beskid ŻywieckiNie wszyscy są miłośnikami wędrówek po szlakach. Niektórzy uwielbiają po prostu patrzeć na góry, odpoczywając w zacisznych domkach umiejscowionych w dolinach i spacerując po terenie raczej płaskim. Takie osoby z pewnością najbardziej zainteresuje możliwość zwiedzenia interesujących miast Beskidu Żywieckiego.

 

Spośród tych najbardziej atrakcyjnych pod kątem zabytkowo-historycznym wymienić trzeba przede wszystkim Żywiec, Węgierską Górkę i Suchą Beskidzką. Zwolennicy połączenia wody i gór wybrać się powinni natomiast nad Jezioro Żywieckie.

 

Jak dojechać, gdzie spać?

 

W Beskid Żywiecki dojechać można pociągiem – zatrzymuje się on na wszystkich ważnych stacjach, począwszy od Żywca, skończywszy na Zwardoniu. Trasę pojazd rozpoczyna zwykle w Katowicach – to punkt przesiadkowy dla osób z dalszych rejonów kraju. Z Krakowa łatwo zaś dojechać autobusem, m.in. do Suchej Beskidzkiej czy do Zawoi. Większe miasta (przede wszystkim Żywiec) dysponują połączeniami PKS-owymi do mniejszych miasteczek i wsi. Autobusy jednak, zwłaszcza w weekendy, kursują bardzo rzadko.

 

Infrastruktura turystyczna w Beskidzie Żywieckim jest świetnie rozwinięta. W górach w niedalekiej od siebie odległości rozmieszczone są schroniska, bacówki, chatki studenckie i bazy namiotowe. W miasteczkach funkcjonuje sporo pensjonatów. Bez względu więc na to, jaki obierze się szlak, w razie niepogody lub złego samopoczucia łatwo jest dotrzeć pod jakiś dach.

 

Zobacz także inne propozycje na wczasy:

noclegi w Tatrach
noclegi Zakopane
noclegi Karpacz

 

Autor tekstu:
Anna Szczepanek